top

Desos Precast | Hayal Edin Yeter

  /  Dergi   /  Deso-Block Isı Yalıtımlı Duvar Sistemi | RAF Dergi

Deso-Block Isı Yalıtımlı Duvar Sistemi | RAF Dergi

Deso-Block, kabuk GRC ve taşyünü ile üretilmiş kompozit bir duvar sistemi. Deso-Block panel, kompozit yapıda, hafif bir cephe paneli. Dış kabuk malzeme fiber takviyeli 10-15 mm kalınlığında istenilen form, renk ve dokuda üretilen bir beton.

GRC kabuk, üretim aşamasında çelik taşıyıcı sistem ile desteklenerek istenilen boyutlarda panel haline getiriliyor.

Bu kabuk panel, içinde 5 cm kalınlığında taş yünü veya XPS uygulanarak üretilen ve aşağıda teknik özellikleri verilen Deso-Block panel elde ediliyor. Duvar örmenin mantolama işçilikleri ve maliyetlerinin üzerine cephe kaplama maliyetleri eklendiğinde binalarda; süre, işçilik, nakit kaybı çok ciddi biçimlerde hissediliyor.

Deso-Block
Deso-Block ısı yalıtımlı duvar sistemi duvar örmeye, mantolama yapmaya, üzerine giydirme uygulaması yapmaya gerek kalmadan, tek blok panel sistemi ile tüm bu zorunlu uygulamaları ortadan kaldırıyor.

Alışılagelmiş duvar mantolama sistemlerine nazaran, çok daha yüksek ısı yalıtımı sağlayan, içerisindeki taşyünü ve bimsli agrega beton sayesinde benzerleriyle kıyaslanamayacak bir ısı tasarrufu sağlıyor. Bunun yanında hareketli ankraj sistemi sayesinde depreme dayanıklı bir duvar sistemi.

Döşeme ve kirişlere bağlandığından binaya yük bindirmez ve kendi arasında yük birikimi sağlamaz; iskele, duvar imalatı, sıva, boya, cephe giydirme işlemlerini tek seferde çözmeyi sağlar. Binaya özel üretildiğinden detaylar binaya özel çözülür.

Kalınlık
istenilen ısı, ses ve su yalıtımı 15-18 cm arası bir panel kalınlığı ile sağlanabiliyor. Hafiflik 15-18 cm arası kalınlıklarda, 55-60 kg/m2 arasında birim aralığına sahip olup, bina cephelerinde klasik sistemden 4 kat daha hafif.

Boyut/Hafiflik
Projeye bağlı olarak oluşturulmakta olan panel boyutları ve 5 metreye kadar üretilme olanağına sahip. Ayrıca 15 m² alana sahip paneller üretilebiliyor

Isı Yalıtımı
15-18 cm kalınlığında K=2.7 K.cal/m² °C sağlanan ısı yalıtımı alışılagelmiş blok panel sistemlerine göre 4 kata yakın daha fazla ısı yalıtımı sağlıyor. Bunun yanında alışılagelmiş blok panel sistemlerinden 2 kat daha hafif.

Su Yalıtımı

Dikeyde ve yatayda oluşturulan contalı sistem kendi içinde kendini izole eden ve maksimum su yalıtımı sağlayan bir çözüm. Ses yalıtımı 500 Hz’de 35 dB ses yalıtımı sağlıyor.

Alan Kazanımı
Deso-Block paneller döşeme betonlarına zemin ve tabandan olmak üzere, dış cephe üzerinden bağlandığı için, iç hacimde duvara bağlı alan kaybını ortadan kaldırıyor.

Form Kolaylığı
Malzeme kalıplanarak hazırlandığından her türlü şekil, doku ve renk olanağına sahip. Binada her türlü alanda üstün detay rahatlığı ve çözümü sağlıyor.

Write a Comment