top

Desos Precast | Hayal Edin Yeter

  /  Web   /  Prekast Firmaları

Prekast Firmaları

Prekast firmaları, prekast adını verdiğimiz cam elyaf katkılı beton inşaat malzemesi üreten firmalardır. Bir diğer adı fiber katkılı beton olan bu uzun ömürlü mimari elemanı üreten firmalardır. Prekast İngilizce karşılığı olan “precast’ kelimesinden dilimize geçmiştir. Pre = ön, cast = dökmek anlamı taşıdığından prekast; önceden dökülmüş manasına gelmektedir.

Prekast Firmaları Nasıl Çalışır?

Binalarının dış cephelerine prekast yaptırmak isteyenler sürecin nasıl işlediğini nasıl yapıldığını montaj işleminin nasıl olduğunu merak ederler. Prekast çalışmasının başlaması için öncelikle prekast yapılacak cephenin projesi çizilmelidir.

Projelendirme

Prekast projeleri kişinin kendi zevkine özgü olarak yapıldığı gibi prekast firmaları da ellerindeki projelendirilmiş seçenekleri size sunabilir. Proje aşamasında en önemli süreç rölöve kısmıdır. Desos Precast, prekast işleminizin her detayıyla titizlikle ilgilenerek büyük bir hassasiyetle rölöve alır. Rölöve alındıktan sonra projenin detaylı çizim aşamasına geçilir. Projenin çizimi bittikten sonra hızlıca üretim aşamasına geçilir.

Üretim

Projenin detaylı çizimi fabrikaya gönderilerek çizimin her parçası için prekast dökülecek kalıp yapımına başlanır.
Proje çizimindeki detaylara ve parça sayısına göre polyester ya da ahşap malzeme kalıplar hazırlanarak döküme gönderilir. Döküme gelen prekast kalıplarına beyaz çimento, silis kumu cam elyaf ve polimer karışımına ek olarak ısı ve ses izolasyonu sağlayıcı, mukavemet ve elastikiyeti arttırıcı çeşitli kimyasal maddeler de ekleyerek hazırlanan karışım püskürtme yöntemiyle hazırlanmış çeşitli ölçüdeki kalıplara dökülür. Bu sırada projelendirme aşamasında hesaplanıp çizilmiş prekast elemanının ağırlığını taşıyabilecek boyutlarda ve şekillerde üretilen çelik karkas sistemi prekast üzerine monte edilmiş çelik pedler sayesinde sabitlenir. Ve montajı yapılacak inşaat alanına doğru yola çıkmak üzere nakliye araçlarına teslim edilir.

Montaj Süreci

Tesisat kanalları takılmış prekast beton ve fabrikada üretilmiş çelik karkas sistemi uygulamanın yapılacağı inşaat alanına nakliye tırları ile ulaştıktan sonra vinç kullanılarak araçtan indirilip önceden belirlenen istifleme alanına götürülür.

Montaj işleminden önce yapılan analizden sonra montaj başlar. Prekast montajı yapılırken kat kat ilerlemek bir kat tamamlandığında diğer katlarında intizamlı ve düzgün şekilde montajı yapılabilmesi için önemlidir. Projeye uygun hazırlanmış prekast sistemi ve yine eşdeğer uygunlukta hazırlanmış galvanizli çelik ankrajlardan yardım alarak tesisat kanalı ve T civata kullanılarak döşemeye sabitlenir. Ankrajların ve tesisat kanallarının üzerinde prekast malzemenin hareketini kolaylaştıracak boşluklar bulunduğundan ince ayarlamalar yapılarak estetik dokunuşlar sağlanabilir.

Silikonlama Aşaması

Hazırlanan prekastın montaj işlemi bittikten sonra silikon ve fitil uygulaması yapılır. Prekast montajı yapılırken paneller arasında 1 cm boşluk bırakılarak montajı yapılır. Bunun yapılış amacı deprem gibi bir doğal afetle karşılaşıldığında prekast yapının panellere hareket alanı bırakarak birbirlerine çarpıp kırılmasını, hasar almasını engellemektir.

Silikonlama işlemi prekast panellerin arasında kalan derz boşluklarının kapatılmasına denir.
Derz dolgu malzemesinin seçimi de prekast sistemi için büyük önem taşımaktadır. Kalitesiz üretilen silikonları seçmek cephede çatlama yapıp tam izolasyon sağlamayacağı gibi görüntü açısından da kötü sonuçlar elde edilir.

Silikon yapılacak panellerin arasına silikondan önce fitil yerleştirilerek silikon uygulaması yapılır. Silikonun hatasız ve düzgün olması büyük önem taşır. Yapının montajdan sonra ön plana çıkan kısmı derz boşluklarıdır ve hata yapılmaması gerekir.

Türkiye’de Prekast Firmaları

Prekast ABD ülkelerinde 1970’li yıllarda ortaya çıkıp uygulanmaya başlandı. Türkiye’ye gelişi aslında yeni olmayan uzun süredir tarihi eser yapılarını restorasyonunda, köprü ayaklarında, villalarda, iş merkezlerinde hastane okul gibi kamusal yapılarda ve daha birçok mimari yapılarda uygulanmaktadır. Prekast estetik ve şık görünümünün yanı sıra iyi bir izolasyon malzemesi olması sağlamlık ve esneklik mukavemetinin yüksek olması sebebiyle de sıklıkla tercih edilen bir ürün haline gelmiştir.

Write a Comment