top

Desos Precast | Hayal Edin Yeter

  /  Web   /  Prekast Cephe Kaplama

Prekast Cephe Kaplama

Prekast; 10-15 mm kalınlığında üretilen alkaliye dayanıklı AR tipi cam elyaf kullanarak hazırlanan bir inşaat elemanıdır. Kolay kalıplanma yapılması ve her şekilde ki kalıba uygun dökme kolaylığı ile iyi ve eşsiz bir dekorasyon malzemesi olduğu gibi aynı zamanda çelik karkaslar ilave edilerek istenilen geometrik şekil ve istenilen boyutta panel halini alan prekast cephe kaplama uzun ömürlü ve yüksek dayanımlı yapı malzemesidir.
Mimarlara yapı özgünlüğü, mühendislere kolay ve hızlı montaj, teknik firmalar için bakım ve ekonomi kolaylığı, kullanıcılar içinde estetik, şıklık ve kullanılan malzeme konusunda güvenilirlik sağlar.

Prekast cephe kaplama, binalara gösteriş ve şıklık getirmenin yanı sıra ses ve ısı yalıtımı olması, montaj kolaylığı, betonla aynı derecede mukavemete sahip olmasına rağmen betondan katbekat hafif olması ve uzun yıllar boyunca dayanıklı kalması gibi avantajları ile artık günümüzde bir çok yapıya uygulanmaktadır.

Prekast Cephe Kaplama Üretimi

Prekast Cephe Kaplama, üretimi proje bazlı yapılır. Uygulama yapılacak yapının özel sistemli cihazlarla ölçüsü alındıktan sonra fabrikaya gönderilir ve üretim kısmı başlar. Yani üretim inşaat alanında değil fabrikada başlar.
Prekast üretiminde Beyaz çimento, silis kumu, çeşitli kimyasal maddeler su ile karıştırılır. Karıştırma aşamasında AR tipi alkaliye dayanıklı cam elyaf eklenir. Bu kimyasal karışım montajı yapılacak yere göre hazırlanmış özel kalıplara püskürtme yöntemiyle dökülür. Karışımın donması için eklenen dondurucu sıvılardan sonra kalıp donmaya bırakılır. Kalıp donduktan sonra montaj için hazır hale getirilerek prekast ürün montaj ekibine teslim edilir.

Tüm bu işlemlerden önce üretimin düzgün ve sağlıklı yapılabilmesi için uzman ekibimiz tarafından inşaat sahasında üretilecek olan parçanın rölövesi alınır. Rölöve, firmamızın kullandığı son teknoloji cihazlarla %99 hassasiyetle alınmaktadır. Bu hassasiyet %100’e yakın doğru ölçümle prekast ürünün tam şekil almasını ve montaj sırasında parçanın yerine tam oturmasını sağlar.

Rölövesi düzgün alınan prekast ürünün malzeme oranları doğru ayarlanmadığı sürece bu kimyasal beton yapının mukavemetini bozup dayanıklılığını düşürdüğü gibi montaj esnasında ve sonrasındaki kullanımda istenmeyen sorunlar çıkartabilir.

Tasarımda Özgünlük ve Özgürlük

Prekast beton, istenilen çeşitte kalıplara püskürtülerek kalıplara dökülen, kolay şekil aldığından mimarların hayalindeki özgün tasarımları gerçeğe dönüştürüyor. Klasik ve Neo-klasik mimariye tam uyum sağlayan prekast cephe kaplama sistemi estetik mimari tasarımı konusunda da mimarların önündeki engelleri kaldırmıştır.

Dekoratif yönden oldukça estetik görünüme sahip olan prekast cephe kaplama ürünleri dış cephe kaplamasında mukarnas, sütun ayrıca korint, iyon ve dor gibi sütun başlıklarından Osmanlı geleneksel mimarisine kadar farklı alanlarda kullanılmaktadır. Prekast ürünleri sağlam ve dayanıklı olduğu kadar dekoratif görüntüsüyle de görenlerin ilgi ve cazibesini çekmektedir.

Prekast Cephe Kaplama Temizliği ve Bakımı

Yağmur, kar, ısı ve güneş ışınlarına karşı son derece dayanıklı olan prekast ürünler, temizlik konusunda da oldukça kolay ve uzun yıllar boya ve bakım gerektirmeyen yapıdadırlar. Prekast, montaj sonrası boyanabilme kolaylığı sayesinde hem görsel şıklık olarak hem de temizlik ve bakımının kolaylığı sayesinde diğer dış cephe kaplama sistemlerinden çok daha avantajlıdır.

Türkiye Kullanılan Bazı Prekast Cephe Kaplama Sistemleri

Ürettiğimiz prekast ürünleri Türkiye’de bazı kamu yapılarında, kültürel yapılarda, eğitim kurumu yapılarında, altyapı ve ulaşım yapılarında, sağlık yapılarında, konaklama ve diğer özel yapılarda kullanılmıştır.

Bunlardan bazıları;

  • Cumhurbaşkanlığı külliyesi
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
  • Çamlıca Kulesi
  • Gazi Üniversitesi ve Fatih Üniversitesi
  • Türkiye Noterler Birliği
  • Gaziantep Sanayii Odası
  • Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü
  • Altındağ Kültür Sarayı
  • Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi
  • Bazı ünlü markalara ait restoran ve kafelerde uygulanmıştır.

Write a Comment