top

Desos Precast | Hayal Edin Yeter

  /  Web   /  Prekast

Prekast

Modern mimarinin gittikçe geliştiği, yapıların yükseklik ve şıklıkta birbiriyle yarıştığı metropol şehirlerde, inşaat ve dekorasyon teknolojisi artık daha etkin kullanılmaya başlandı. Çelik iskeletler üzerine yükselen birbirinden ilginç asimetrik yapılar, prekast gibi çeşitli dekoratif elemanlar kullanılarak daha da estetik hale getirilebiliyor. İnşaat ve dekorasyon sektöründe kullanılan yeni teknolojiler, mimari yapıları yangın ve deprem gibi birçok tehlikeden de koruyor.

Prekast Nedir?

Prekast; beyaz çimento, silis kumu ve su ile elden edilen karışıma eklenen, alkali dayanımlı(ar) cam elyafı ve diğer kimyasal katkı malzemelerinin kalıplara dökülmesi ile üretilen bir inşaat teknik ürünüdür. İçeriği ve üretim şekli itibariyle modern mimarinin gösterişli yapılarına yeni bir soluk kazandıran prekast ürünler, geniş bir teknik altyapıya sahiptir. İstenilen estetik görünümün yanında aynı zamanda yüksek dayanıma ve teknik özelliklere de ihtiyaç duyulan, doğru hammadde seçimi, doğru karışım oranlarına ve sabit üretim koşullarına direkt olarak bağlı olması sebebiyle profesyonel yapılması gereken bir üretim koludur.

Dünya mimarisinde aslında yeni sayılmayan kırk seneye yakın bir üretim ve uygulama geçmişi olan prekast, estetik yapıda ve uygulandığı alanda alışılagelmiş klasik mimari çizginin dışına taşan gösterişi sebebiyle en dekoratif, en yaratıcı dış cephe kaplama ürünü olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Dış cephenin yanı sıra bağlantı elemanı olarak da kullanılan; merdiven, çatı, köprü ayağı ve çeşitli alt yapı sistemlerinde ve restorasyon çalışmalarında da kullanılmak üzere üretilen bir üründür.

Neden Prekast?

Modern ve asimetrik mimarinin popülerleşmesiyle, yapılaşmadaki estetik algımız da giderek gelişmektedir. Şehirlerin büyümesi, gelişmesi ve modernleşmesiyle yapıların da estetik güzelliğinin artması insanları cezbediyor. Kendi yaşamlarını da bu şekilde modernize etmek ve güzelleştirmek isteyenler global adıyla precast uygulamasına başvuruyorlar.

Prekast beton uygulamalarına yapılan talep gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bunun pek çok nedeni olsa da akıllara ilk gelen tasarımı özgün mimariye uygun, dekor anlayışı muadillerine göre hem gösterişli hem de sağlam olması gelmektedir. Bunun yanı sıra izolasyon sağlaması, bulunduğu cepheyi güçlendirmesi ve belli oranda ses yalıtımı sağlaması ve tamamen istekleriniz doğrultusunda kişiye özel tasarlanması tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Daha az ses ileten artı bir ısı yalıtımına ihtiyaç duyulmayan huzurlu ve konforlu yaşam alanlarına sahip olmak bu kadar kolay.

Prekast Nerelerde Kullanılır?

Yapılara sanat ve estetik değeri katan ayrıca dayanıklı ve sağlam yapısıyla deprem gibi doğal afetlerde can ve mal güvenliğini arttıran prekast, son yıllarda binalarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Şık görüntüsü ve sağlam yapıda olması kullanım alanlarını genişletiyor bunlardan bazıları;

 • Oteller
 • Rezidanslar
 • Restorasyon çalışmaları
 • İş Merkezleri
 • Yalılar
 • Apartmanlar
 • Modüler yapılar
 • Pencere ve balkon süslemeleri
 • Dairesel elemanlar
 • Hastane yapıları
 • Okul yapıları
 • Resmi yapılar
 • Köprüler

Yapı Özellikleri

Desos Precast, prekast üretimde kullandığı portland çimentosunun özelliği ve karışımında yüksek miktarda çimento kullanması su, ses, ısı gibi dış etkenlere karşı ürünü daha dayanıklı hale getirmektedir.

Beton arme bina iskeletlerinde yapıldığı gibi precast üretiminde de içerisine demir çubuklar yerleştirilerek beton bloğun sağlamlığı arttırılır. Buna rağmen üretim aşamasında bilinen çimento kullanılmadığı için ürünün hafifliği en önemli özelliği ve avantajıdır. Ayrıca yapıların ihtiyacı olan gerekli tesisat kanalları beton içerisine hapsedilerek yapı uygulamasını kolaylaştırmaktadır.

Bunun yanında içerisinde kullanılan cam elyafı sayesinde hem yangına dayanıklılık sağlar hem de ısı yalıtımı sağlar. Precast ürünlerin bağlantı noktalarına monte edilen metal parçalar sayesinde yapı üzerindeki profillere kaynatılarak veya mekanik kimyasal dübeller kullanılarak uygulaması yapılmaktadır.

Write a Comment